Tabele kalorii

Kalkulator kalorii, tabela kalorii, kalorie, wartości odżywcze, tabele kaloryczne oraz diety

Tabela kalorii » Odchudzanie

7 grzechów dietetycznych

 
Wybierz kategorie artykułów:
Wpisz szukane słowo lub frazę:

7 grzechów dietetycznych

Zasady zdrowego odżywiania są proste do opanowania. Wszyscy znamy potrawy, które tuczą i te przyjazne dla figury. Liczenie kalorii też nie jest trudne. Wydaje się, że podejmując decyzję o odchudzaniu, jesteśmy skazani na sukces, tymczasem często ponosimy dietetyczne porażki. Poznajmy zatem pułapki, które na nas czekają na diecie.

7 grzechów dietetycznych - Jabłko
Jabłko
Źródło: Pixabay

1. Ostatnia wieczerza, czyli jutro idziemy na dietę

Decyzję o odchudzaniu podejmujemy pochopnie, pod wpływem emocji, często jest to spowodowane tym, że nagle odkrywamy, że nie mieścimy się już w większość ubrań w szafie. Wtedy ogarnia nas panika i chęć natychmiastowej poprawy sytuacji, zarządzamy wówczas – od jutra dieta. Ale zanim narzucimy sobie dietetyczny reżim, chcemy sobie ostatni raz pofolgować – najeść się do syta, wszystkiego co zabronione, wszak od jutra czeka nas post.

Działając w ten sposób, skazujemy się na porażkę, ponieważ dieta, czyli zmiana nawyków żywieniowych to poważne przedsięwzięcie, do którego należy się przygotować. Najpierw powinniśmy określić swoje cele, poznać zasady zdrowej diety, sprawdzić stan naszego zdrowia i zrobić odpowiednie zakupy, dobrze przygotowani na batalię z nadwagą, mamy większą szansę na sukces.

2. Dietetyczna asceza, czyli jedzenie bez smaku

Często wmawiamy sobie, że dieta to ogromne wyrzeczenia, a odchudzanie oznacza rezygnację z przyjemności jedzenia. Tymczasem bycie na diecie wcale nie oznacza chrupania surowych warzyw i żucia liści sałaty. Dla swojego dobrego samopoczucia, lepiej jest uwierzyć, że nawet odchudzając się, można jeść wszystko. Chcemy pizzę – przygotujmy ją na pełnoziarnistym chlebku pitta, udekorujmy grillowanymi warzywami i posypmy wiórkami mozzarelli – będzie zdrowo i nadal pysznie. Na deser suflet z gorzkiej czekolady wg. wskazówek diety Montignaca.

Nie wolno myśleć o diecie w kategorii zakazów, potraktujmy to wyzwanie jako ekscytującą kulinarną przygodę, w czasie której poznamy nowe smaki, przyprawy, potrawy i produkty. Wiele osób dopiero gdy zaczyna się odchudzać, poznaje jedwabisty smak awokado, lekko słodki smak bazylii lub kwaśno-cierpki oleju balsamicznego.

3. Zosia Samosia na diecie, czyli dietetyczna samowolka

Wizyta u dietetyka to strata pieniędzy, tak twierdzi wiele osób, które podejmują kolejną walkę z nadwagą. Każdy, kto poważnie myśli o zrzuceniu kilogramów i poprawie stanu zdrowia, powinien skonsultować się z ekspertem – dietetykiem. Taki specjalista ułoży specjalnie dla nas plan żywieniowy dopasowany do naszego stylu życia, stanu zdrowia oraz pomoże nam wyznaczyć realistyczne cele. Owszem wizyta u dietetyka kosztuje, ale wiele osób kupuje reklamowane w mediach środki odchudzające, nie uważając tego za stratę pieniędzy. Środki odchudzające obiecują nam szybki efekt bez dużego wysiłku, natomiast dietetyk mobilizuje nas do wytrwałej pracy, rozłożonej na kilka etapów – wybór należy do nas.

4. Pułapka "light" – czyli warto czytać etykiety

Producenci żywności kochają osoby odchudzające, dlatego oferują im wiele produktów oznaczonych napisem "light" – czekolady, serki, batoniki, majonezy, sosy. Wszyscy lubimy wierzyć w cuda, większość osób sięgając po produkty lekkie, uważa, że może je jeść bez ograniczeń i chudnąć bez wyrzeczeń. Niestety, jest to jedynie iluzja. Batonik light, być może zawiera mniej tłuszczu, czasem zaledwie o 10%, za to ma więcej cukru i sztucznych ulepszaczy smaku. Spożywając żywność wysoko przetworzoną, karmimy nasz organizm toksynami, które osłabiają metabolizm. Im słabsza jest nasza przemiana materii, tym wolniej chudniemy.

5. Z kwiatka na kwiatek – czyli pułapki diety cud

Za każdym razem, gdy komuś znajomemu uda się schudnąć kilka kilogramów, od razu chcemy poznać jego dietetyczny sekret. Odchudzając się, jesteśmy bardzo łakomi na wszelkie nowinki i magiczne sposoby, które pomogą nam zgubić nadwagę. Stąd bierze się szalona popularność diet cud. W tym tygodniu próbujemy Dukana, w kolejnym jemy głównie zupę z kapusty, a później próbujemy głodówki. Organizm jest pozbawiony składników odżywczych, czujemy się ciągle głodni, waga nie spada, poziom frustracji rośnie.

Poszukując najlepszej diety dla naszego stylu życia, nie możemy traktować organizmu jak poligonu doświadczalnego. Jeśli mamy niewielką nadwagę, po prostu zmodyfikujmy naszą dietę tak, by opierała się na zdrowych zasadach – ograniczenie szkodliwych tłuszczy, cukru i wysoko przetworzonych węglowodanów – jedzmy zdrowo, a kilogramy zgubią się same. Osoby cierpiące na otyłość powinny odchudzać się pod okiem lekarza lub dietetyka.

6. Na kanapie siedzi leń – odchudza się cały dzień

Sama diety nie wystarczy, liczenie kalorii nie może być jedynym wysiłkiem, który podejmujemy w ciągu dnia. Nie ma sensu katowanie się dietami, które pozwalają nam zjeść mniej niż 1000 kcal dziennie. Zamiast głodować, warto jeść 6 posiłków dziennie i codziennie się ruszać – spacery, taniec, rower, basen. Rób to na co masz ochotę – nie musisz wyciskać z siebie ostatnich potów, po prostu mobilizując mięśnie do pracy, podkręcisz swój metabolizm, zyskasz więcej energii, wzmocnisz serce, a twoja skóra nie straci elastyczności.

7. Skazani na ciężkość, czyli dlaczego tłuszcz jest taki uparty?

Są osoby, które pomimo stosowania diety i aktywności fizycznej nie mogą zrzucić zbędnych kilogramów, może to być spowodowane schorzeniami, które zaburzają metabolizm, należą do nich między innymi – cukrzyca, zespół policystycznych jajników, problemy z tarczycą (niedoczynność). W tym przypadku konieczna jest konsultacja u lekarza specjalisty i dietetyka, może bowiem okazać się, że konieczne jest zażywanie lekarstw, które zwiększają wrażliwość organizmu na insulinę i pozwalają utrzymać prawidłowy poziom glukozy.

Autor:
Małgorzata Brzezińska

 

Podobne artykuły

Aby schudnąć, trzeba jeść!

Aby schudnąć, trzeba jeść!
Utożsamianie diety z pozbawionymi smaku potrawami i wiecznym głodem to stereotyp, który przeszkad...

Boot Camp - wojna z nadwagą

Boot Camp - wojna z nadwagą
Zadyszka, pot i łzy – tak można opisać trening Boot Camp, nowy trend w fitnessie, który przywędro...

Chudnij i tańcz

Chudnij i tańcz
Za dwa miesiące wakacje, czas na wiosenną przemianę. Namawiamy do intensywnej aktywności fizyczne...


Tagi: Artykuły o dietach, odchudzaniu i zdrowym żywieniu. 7 grzechów dietetycznych - odchudzanie, diety, zdrowe żywienie, tabela kalorii, tabele kaloryczne, kalkulator kalorii