Zalety i wady diety Dukana
Zalety i wady diety Dukana
Sałatka
Źródło: Pexels
Nakazy, zakazy i kolejne fazy to filary każdej diety, ich autorzy próbują kolejnych sposobów, by zmusić organizm do szybkiego pozbycia się zbędnych kilogramów. Nie ma jednego, uniwersalnego planu, który działa na każdego. Walka z nadwagą to indywidualna sprawa, chociaż regularnie pojawiają się nowe diety, zdobywające szybko swoich zagorzałych zwolenników i przeciwników. Jedną z najpopularniejszych obecnie diet w Polsce jest plan Dukana.
Pierre Dukan, autor diety twierdzi, że spożywanie tłuszczów, nieważne czy są one pochodzenia zwierzęcego, czy roślinnego, nie tylko powoduje nadwagę, ale także ją utrwala. Głównym zarzutem przeciwko tłuszczom jest to, że organizm przyswaja je znacznie szybciej niż białka, dlatego trudno jest nimi szybko zaspokoić głód. Poza tym, tłuszcze występują często w potrawach złożonych również z cukrów i węglowodanów, są to więc mieszanki bardzo wysokokaloryczne. Plan żywieniowy Dukana opiera się eliminacji tłuszczu, a spożywaniu dużych ilości białka.
Zalety diety Dukana
Zwolennicy metody Dukana podkreślają, że jest ona niezwykle skuteczna, o ile trzymamy się ustalonych zasad. Szybki spadek wagi, który następuje w pierwszej fazie diety działa jako świetny motywator dla osób niecierpliwych. Kolejną zaletą planu Dukana, jest to, że opiera się na produktach ogólnie dostępnych. Nie musimy buszować po sklepach ze zdrową żywnością w poszukiwaniu wyszukanych, a często też drogich i niezbyt smacznych składników. Posiłki zawierające dużo białka są pożywne i zapewniają poczucie sytości, więc w ciągu dnia nie doskwiera nam głód, co jest bardzo ważne, bo pomaga nam wytrwać na diecie dłużej niż 2, 3 dni.
Będąc na diecie Dukana, nie musimy się obawiać, że nasz organizm będzie niedożywiony, nie grozi nam anemia, ponieważ odpowiednio zbilansowany pod względem wartości odżywczych jadłospis zapewnia odpowiednią dla organizmu ilość witamin i składników mineralnych, a także pokrywa dzienne zapotrzebowanie kaloryczne.
Wady diety Dukana
Przeciwnicy Dukana twierdzą, że dieta ta obciąża wątrobę i nerki. Po długotrwałym spożywaniu dużej ilości białek, może nastąpić zaburzenie pracy przewodu pokarmowego. Poza tym nadmiar białka może prowadzić do kamicy nerkowej, niewydolności nerek oraz nadciśnienia. Dieta ta jest także uboga w błonnik, co sprzyja zaparciom. Zalegające w jelitach niestrawione resztki pokarmów i metali ciężkich, są bardzo niezdrowe dla organizmu, który nie może się naturalnie oczyścić z toksyn. Spożywanie zbyt dużych ilości tłuszczy zwierzęcych powoduje nadmierne zakwaszanie organizmu, co może skutkować pojawieniem się dny moczanowej, a także osteoporozy.
Autor:
Małgorzata Brzezińska