Tabele kalorii

Kalkulator kalorii, tabela kalorii, kalorie, wartości odżywcze, tabele kaloryczne oraz diety

Tabela kalorii » Zdrowe żywienie

Metabolizm

 
Wybierz kategorie artykułów:
Wpisz szukane słowo lub frazę:

Metabolizm

Metabolizm - Biegacz
Biegacz
Źródło: Pexels

Możesz liczyć każdy kęs, próbować każdej diety i wciąż zmagać się z nadwagą. Tymczasem twoja koleżanka je wszystko na co ma ochotę, w życiu nie była na siłowni, a jej figura jest bez zarzutu. Każdy człowiek ma inny metabolizm. Dowiedzmy się zatem, co wpływa na naszą przemianę materii.

Kalorie, które spożywamy w jedzeniu, nasz organizm przeznacza na oddychanie, pracę narządów wewnętrznych (serce, wątroba, nerki, mózg), oddychanie. Kalorie potrzebne są także do odbudowy komórek. Gdy się ruszamy, jemy, trawimy pokarm, myślimy – także tracimy kalorie. Chociaż nasz organizm to skomplikowana maszyna, zużywająca mnóstwo energii, nie wszystkie kalorie zostają wykorzystane do utrzymania czynności życiowych. Prawie połowa kalorii, które przyjmujemy, są przeznaczone na funkcjonowanie organizmu, reszta zostaje spalona, lub zamienia się w tłuszcz. Jeśli mamy dobrą przemianę materii, nasz organizm zdoła spalić wszystkie kalorie, jeśli nasz metabolizm jest wolniejszy – mamy skłonności do tycia.

Kto ma łatwiej?

Mężczyźni mogą liczyć na lepszy metabolizm, bo mają więcej tkanki mięśniowej niż kobiety, a na ich pracę muskuł wydatkują więcej kalorii. Wraz z upływem czasu spada tempo przemiany materii zarówno u kobiet, jak i mężczyzn, jest to związane z redukcją tkanki mięśniowej, a także zmiany trybu życia. Na metabolizm ma wpływ nawet geografia, mieszkańcy zimniejszych krajów północnych szybciej spalają kalorie, gdyż zużywają więcej energii , by utrzymać odpowiednią temperaturę ciała. Dobrą przemianę materii możemy też odziedziczyć po naszych przodkach, ponieważ jest to zapisane w genach.

Co wpływa na przemianę materii?

Chociaż w kwestii przemiany materii trudno o sprawiedliwość, część osób jest po prostu uprzywilejowana, nie znaczy, że jesteśmy kompletnie pozbawieni wpływu na nasz metabolizm. Najlepszym sposobem, by poprawić przemianę materii jest ruch. Aktywność fizyczna pomaga spalić kalorie, poza tym rozbudowuje tkankę mięśniową (na jej utrzymanie także tracimy energię). Kluczową rolę odgrywa także dieta i nawyki żywieniowe, cukry złożone i tłuszcze nasycone spowalniają przemianę materii. Jeśli pomimo odpowiedniej diety i aktywności fizycznej mamy problemy z utrzymaniem prawidłowej wagi, warto sprawdzić stan zdrowia. Niektóre choroby jak niedoczynność tarczycy lub cukrzyca spowalniają przemianę materii.

Czym skorupka nasiąknie za młodu

Tempo spalania kalorii zostało ukształtowane, gdy byliśmy dziećmi. Komórki tłuszczowe, które się wówczas pojawiły nie znikną już nigdy, mogą się jedynie skurczyć, gdy będziemy stosować odpowiednią dietę. W dzieciństwie wyrobiliśmy sobie także nawyki żywieniowe. Jeśli rodzice nagradzali nas słodyczami za dobre zachowanie, w dorosłym życiu będziemy bezwiednie sięgać po słodycze w sytuacjach stresujących, gdy potrzebujemy pocieszenia.

Autor:
Małgorzata Brzezińska

 

Podobne artykuły

Nie daj się cukrzycy

Nie daj się cukrzycy
Cukrzyca to poważna choroba, która niszczy cały organizm. Zła dieta, siedzący tryb życia i niechę...

Obliczanie wartości energetycznej posiłku [kcal] na podstawie wartości odżywczych

Obliczanie wartości energetycznej posiłku [kcal] na podstawie wartości odżywczych
Produkty żywnościowe posiadają informacje na opakowaniu o wartościach odżywczych oraz o wartości ...

Olej w diecie

Olej w diecie
Pomoże ci zrzucić nadwagę, poprawi kondycję cery, dzięki wysokiej zawartości witaminy E, obniży c...


Tagi: Artykuły o dietach, odchudzaniu i zdrowym żywieniu. Metabolizm - odchudzanie, diety, zdrowe żywienie, tabela kalorii, tabele kaloryczne, kalkulator kalorii