Tabele kalorii

Kalkulator kalorii, tabela kalorii, kalorie, wartości odżywcze, tabele kaloryczne oraz diety

Tabela kalorii » Odchudzanie

Motywacja w odchudzaniu: gonić króliczka czy dopaść króliczka?

 
Wybierz kategorie artykułów:
Wpisz szukane słowo lub frazę:Motywacja w odchudzaniu: gonić króliczka czy dopaść króliczka?

Motywacja w odchudzaniu - Króliczek
Króliczek
Źródło: Pexels

Co sprawia ci większą radość: dążenie do celu czy osiągnięcie go? Na to pozornie proste pytanie różne osoby mogą udzielić wykluczających się odpowiedzi. Psychologia rozróżnia dwa typy osób, które w obliczu czekającego je zadania, podchodzą do niego w określony sposób.

Gonić króliczka

Jeśli jesteś osobą nastawioną na dążenie do celu – sam rezultat nie jest dla ciebie tak ważny, jak kolejne etapy, które cię do niego prowadzą. To na nich się koncentrujesz, działanie sprawia ci najwięcej satysfakcji i potrafisz się w nie bardzo zaangażować. Czy jesteś osobą, której pierwsza myśl po obudzeniu to: "idę pobiegać"? Dużo czasu poświęcasz na planowanie dietetycznych posiłków i z przyjemnością je przygotowujesz? Dokładnie i na bieżąco sprawdzasz liczbę kalorii w posiłku? To właśnie twój typ!

Każda myśl o odchudzaniu się będzie dla ciebie ekscytująca i zaczniesz od razu działać. W takim przyjemnym stanie pobudzenia pozbywanie się zbędnych kilogramów pójdzie ci sprawnie i masz szansę na szybkie osiągnięcie wymarzonej wagi.

Dopaść króliczka

Odchudzanie kojarzy ci się z drogą przez mękę i jedyne, co cię pociesza to myśl o spektakularnym efekcie? Należysz do grupy osób, które motywuje sam cel – skupiasz na nim całą swoją uwagę i czujesz się zobowiązany do podejmowania działań, a następnie kontynuowania ich – nawet jeśli nie sprawiają ci przyjemności. Godziny spędzone na siłowni i dieta będą dla ciebie złem koniecznym, a liczenie kalorii może cię znudzić. Satysfakcję będziesz odczuwać dopiero w chwili, gdy dotrzesz do "mety", czyli wagi, na której ci zależy. Jeśli rozpoznajesz siebie w tym typie zachowań, pamiętaj, że w twoim przypadku im mniej emocji podczas odchudzania, tym lepiej.

Zgodnie z planem, zgodnie z typem

Gdy już określisz, który sposób działania bardziej cię motywuje, sporządź plan odchudzania, według którego będziesz działać.

Typ goniący króliczka powinien pozytywnie się "nakręcić", starannie zaplanować kolejne etapy, rozpisać je na każdy dzień, a nawet ozdobić go rysunkami. W chwilach zwątpienia lub spadku motywacji wystarczy, że wrócisz do tego planu i zobaczysz, jak dużo aktywności już za tobą, a ile jeszcze cię czeka.

Typ dopadający króliczka nie powinien koncentrować się na tym, ile przed nim pracy i wyrzeczeń, tylko odliczać dni do planowanego sukcesu. Może pomocny okaże się wirtualny "suwaczek", który bez trudu można znaleźć w internecie. A może najzwyklejszy centymetr krawiecki, od którego każdego dnia będziesz odcinać 1 centymetr (= 1 dzień)?

Motywacja to motyw akcja. Zanim podejmiesz decyzję o rozpoczęciu odchudzania się, odpowiedz sobie na pytanie: po co to robię? Każda szczera odpowiedź jest dobra: "chcę rewelacyjnie wyglądać w małej czarnej", "chciałabym być po prostu zdrowsza", "chcę, żeby Krzysiek w końcu mnie zauważył". Pamiętaj, tu nie ma odpowiedzi dobrych i złych. Przed samą sobą nie musisz udawać – uświadomienie sobie tego, dlaczego to robisz, przybliża cię do celu, jakim jest idealna dla ciebie waga. Już wiesz, dlaczego chcesz schudnąć? Teraz po prostu działaj!

Niezależnie od tego, w jakim typie rozpoznałaś siebie, pamiętaj: każda, nawet najdłuższa, podróż rozpoczyna się od pierwszego kroku. Możesz go zrobić już dziś!

Autor:
Anna Ćmakowska

 


Tagi: Artykuły o dietach, odchudzaniu i zdrowym żywieniu. Motywacja w odchudzaniu: gonić króliczka czy dopaść króliczka? - odchudzanie, diety, zdrowe żywienie, tabela kalorii, tabele kaloryczne, kalkulator kalorii