Tabele kalorii

Kalkulator kalorii, tabela kalorii, kalorie, wartości odżywcze, tabele kaloryczne oraz diety

Tabela kalorii » Zdrowe żywienie

Węglowodany - proste, złożone i pełzające

 
Wybierz kategorie artykułów:
Wpisz szukane słowo lub frazę:

Węglowodany - proste, złożone i pełzające

Węglowodany - Ryż
Ryż
Źródło: Pexels

Węglowodany to najczęściej spożywany przez nas składnik odżywczy, to dzięki nim pozyskujemy około 60% energii do życia. Jest to po prostu paliwo dla naszego organizmu, dlatego nie warto unikać jedzenia węglowodanów – wręcz przeciwnie, nauczmy się wybierać te najbardziej wartościowe.

Nasz metabolizm w dużej mierze regulują węglowodany, to one odpowiadają też za to, czy czujemy się głodni, czy syci, zmęczeni, czy pełni energii. Z chemicznego punktu widzenia dzielimy je na cukry proste i złożone. Warto pamiętać, iż nadmierne spożywanie węglowodanów jest niezdrowe i może powodować otyłość oraz cukrzycę, które z kolei prowadzą do innych poważnych schorzeń. Zdrowa i zbilansowana dieta powinna opierać się cukrach, białkach oraz tłuszczach.

Zdrowe węglowodany o niskim indeksie glikemicznym

Zdrowe odżywianie to sztuka mądrego wyboru, zanim sięgniemy po węglowodany, powinniśmy umieć rozróżniać te, które zaspokoją na dłużej głód i naładują nas energią, od tych, które powodują, że tyjemy. Przyjazne dla naszego zdrowia i sylwetki są cukry złożone, o niskim indeksie glikemicznym, znajdziemy je w warzywach oraz produktach nieoczyszczonych – takich jak ciemny makaron, ciemna mąka, ciemny ryż oraz kasze. Zawierają one dużo skrobi oraz błonnika, który pęczniej w żołądku, przez co dłużej nie czujemy głodu. Dobre węglowodany powoli podnoszą poziom glukozy we krwi, więc organizm ma czas spalić cukier np. do pracy mięśni. Z tego powodu dietetycy nazywają czasem węglowodany złożone "pełzającymi".

Niezdrowe węglowodany o wysokim indeksie glikemicznym

Po zjedzeniu prostych węglowodanów szybko podnosi się poziom glukozy we krwi, dlatego organizm musi wyprodukować dużo insuliny, by spalić cukier. Gwałtowny skok insuliny powoduje, że szybko czujemy się zmęczeni i znowu głodni. Nadwyżka cukrów prostych, których organizm nie jest w stanie spalić zamienia się w tkankę tłuszczową. Do złych węglowodanów zaliczamy produkty z białej, oczyszczonej mąki, wszelkie słodycze, niektóre owoce jedzone w dużej ilości (arbuzy, winogrona) – generalnie są to wszystkie produkty o wysokim indeksie glikemicznym.

Autor:
Małgorzata Brzezińska

 

Podobne artykuły

Witaminy na talerzu

Witaminy na talerzu
Witaminy są niezbędne dla naszego organizmu. Odchudzając się, koncentrujemy się na tym, by jak na...

Wykłady Kaloriady: Jaka herbatka na jesienne dni?

Wykłady Kaloriady: Jaka herbatka na jesienne dni?
Rozpoczął się sezon herbatek – wy też lubicie je popijać w długie jesienne wieczory? Zadbajcie o ...

Żywność ekologiczna - Talerz pełen zdrowia

Żywność ekologiczna - Talerz pełen zdrowia
Opis składników niektórych artykułów spożywczych, przypomina skład broni chemicznej. Jest to dłu...


Tagi: Artykuły o dietach, odchudzaniu i zdrowym żywieniu. Węglowodany - proste, złożone i pełzające - odchudzanie, diety, zdrowe żywienie, tabela kalorii, tabele kaloryczne, kalkulator kalorii